.
Back to LionNet International
         Lions'un Tarihi .
| Lions Links |
| About LionNet |
| Other Information |
| LionWap |
| Related sites |
Copyright LionNet International
.

Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği Şikago'lu bir sigortacı olan Melvin Jones'un kendisinin de bir üyesi olduğu bölgesel iş kulüplerinin ufuklarını neden işdünyası dışında kendi toplumları ve dünyayı daha iyileştirmek için genişletmediğini düşünmesi ile başladı.

Jones'un ideali Şikago'daki kendi iş çevresinde taraftar buldu ve bu idealini Birleşik Devletlerdeki benzer organizasyonlarda tanıtmak için yetki aldı. Çabaları 7 Haziran 1917 de bölgesel bir otelde yapılan bir toplantı ile sonuçlandı.

Toplanan 12 kişi kendi kulüplerine doğal bağlılık duygusuna galip gelerek "Lions Kulüpleri Birliği" ni onayladılar ve Ulusal bir konvansiyonun aynı yıl Ekim ayında Dallas, Texas,ABD de toplanacağını duyurdular.

9 Eyaletten 22 kulübü temsilen 36 delegenin katıldığı toplantı, "Lions Kulüpleri" kavramını onayladı ve Indiana'dan Dr.William P. Woods'u ilk başkanları olarak seçti. Kılavuz ve kurucu Melvin Jones "acting Secratary" olarak görevlendirildi. Lionizm ile bu birlikteliği 1961 de ölünceye kadar sürdü.

Bu ilk konvansiyon Lionizmin ne olacağını tespit etti. Kurallar ve tüzükler belirlendi, pembe ve altın sarısı renkleri kabul edildi. Lionizmin kuralları ve Etikleri nin tespitine başlandı.

Kurallardan biri o dönem için şaşırtıcı ve kişisel kazanç konusunda gurur verici idi ve o zamandan beri Lionizmin ana temalarından biri olarak kaldı. "Hiç bir kulüp, üyelerinin ekonomik iyileşmesini konu alamaz"

Topluluk liderleri daha sonra Birleşik Devletler içinde kulüpleri organize etmeye başladılar ve 1920 de Kanada , Ontario, Windsor Lions kulübünün katılımı ile birlik "Uluslararası" haline geldi. Kulüpler daha sonra Çin, Meksika ve Küba'da organize oldu. 1927 de, 1183 kulüpte 60 000 üye sayısına ulaşıldı.

1935 de, Panama ilk Orta Amerika Kulübü olarak katıldı ve ertesi yıl ilk Güney Amerika Kulübü olarak Kolombiya organize oldu. Lionizm Avusturalya'ya 1947 de ve Avrupaya İsveç, İsviçre ve Fransa da kurulan kulüplerle1948 de ulaştı. 1952 de Japonyada ilk kulüp kuruldu.

Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği bugün 182 ülke ve Coğrafi bölgeyi kapsayan 714 Yönetim Çevresinde 43 300 den fazla kulüpte 1.4 milyondan fazla üyesi ile Dünyanın en büyük hizmet birliğidir.Lions Kulüpleri üyelikte bazı sosyal faydalar olsa da sosyete kulübü değildir. Lions kulüp üyeleri zamanlarını, becerilerini ve kaynaklarını kendi toplumları için ve uluslararası yardım için fon yaratmaya harcarlar.

Lionsun gelir getirici aktiviteleri içinde en temel konu , okullarda ilaç bağımlılığı ile mücadele programları, diabet tarama programları ve diger kulüp ve yönetim çevrelerince sürdürülen aktivitelerin yanısıra göznurunu koruma aktivitesidir. 1925 yılında Ohio'da Ceder Point'te yapılan Uluslararası Lions Konvansiyonunda Helen Keller'in yaptığı konuşmadan sonra Lions Göznurunu koruma'yı en önemli amaç olarak ele almıştır.O zaman Helen Keller Lionsu "Görmezlerin Şövalyesi" olmaya davet etti, bu davet dünya çapındaki Lions projelerinin ortak sesi oldu. ( Göznurunu koruma Linkleri için)

Lions göznurunu koruma alanından muhtelif seviyelerde çalışma yapar. Kulüpler tek olarak mobil göz klinikleri ile ücretsiz göz sağlığı taramaları yaparlar. Bir çok ülkede, kulüpler maddi gücü yetersiz olanların göz ameliyatlarını yaptırır. Ve bir çok kulüp diğer ülkelerde ihtiyacı olanlarda kullanılmak üzere kullanılmış gözlükleri toplar.

Uluslararası Lions kulüpleri Birliği Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Teşkilatına göre Göznurunu korumaya yönelik uluslararası bir programa kaynak yaratan Birleşmiş Milletlere dahil en büyük sivil organizasyondur. Dünyamızda bugün 40 milyon önlenebilir ve tedavi edilebilir görme özürlü var olduğu kabul edilmektedir. Müdahele edilmediği takdirde onyıl sonra 80 milyona ulaşacaktır.

Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği dünyadaki 40 milyon görme özürlüyü tedavi etmek/önlemek için "Göznurunu Koruma" adında bir fon yaratma programına başladı. Bu program için tüm dünyada Lionlar tarafından 148.600.000 $ dan fazla bir miktara ulaşıldı. En çok ihtiyaç olan yerlerde Göz Hastaneleri yapıldı. Sadece Hindistanda 300.000 den fazla katarakt ameliyatı yapıldı ve bu rakam her geçen gün hızla artmakta. Lionsun insanlığa hizmetleri bir çocuğa ebeveyninin satın alamadığı gözlükleri temin etmekten dünya çapında görme özürlülüğü tedaviye yönelik milyarlarca dolarlık programlara kadardır.

Uluslararası Lions Merkez Bürosu Oak Brook, Illionis, ABD dedir.

Uluslararası Lions Kulüpleri Birliğine aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz.

Lions Clubs International
300 W. 22nd Street
Oak Brook, IL
USA. 60523-8842

Telefon: (+ 1 630) 571-5466
Faks: (+ 1 630) 571-8890
Email: lions@lionsclubs.org
WWW: http://www.lionsclubs.org
.  
G e r i  d ö n
Back to LionNet International
   
.   .
.   Lütfen görüşlerinizi Uluslararası LionNet yönetimine gönderiniz. .
Lions Linkleri - Afrika Lions Linkleri - Asya Lions Linkleri - Kanada Lions Linkleri - Karayib Lions Linkleri - Avrupa Lions Linkleri - Latin Amerika Lions Linkleri - Okyanusya Lions Linkleri - Birleşik Devletler LionNet Nedir ? Yeni ne var ? - Yeniler LionNet Node'ları Yöneticiler LionNet'e erişmek için Canlı bağlantılar Lions Konvansiyon Sayfaları Lions Proğramları sayfaları Web sayfası yardımı Resim arşivi Lionsun Tarihi Ücretsiz Web LionWAP.org Bu site Birleşik Devletlerdedir Bu site Avrupadadır LeoNet International Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği Resmi Sayfası